BURS BAŞVURUSU YAP
Adres: Atatürk Mah. Sütçü İmam Cad. No :41 Ümraniye / İstanbul Telefon: 444 98 82

Genç Mucitler Ödüllerini Aldı

Haberler

Elazığ İl Özel İdaresi’ne bağlı Bilim Merkezi’nde Prof. Dr. Fuat Sezgin anısına, geleceğin mühendisleri tasarımlarını yarıştırıyor proje yarışmasının sergi ve ödül töreni düzenledi.

Prof. Dr. Sezgin’in anısına düzenlenen Geleceğin Mühendisleri Tasarımlarını Yarıştırıyor proje yarışması sergi ve ödül törenine İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Sabuncu, Helal Finans Araştırmaları Derneği (HEFİAD) Genel Başkanı Mehmet Gürdaş, Fırat Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bahar Demirel katıldı.

70 projenin içerisinden 16 projenin finale kaldığı yarışmada jürinin seçtiği ilk üç projeye ödülleri verildi.

Ödül töreni öncesi konuşan HEFİAD Genel Başkanı Mehmet Gürdaş, “Ben bir bahtiyarlık yaşıyorum bugün. Kıymetli hocam Prof. Dr. Arif Gülten, kıymetli hocam Kemal Şener ve bürokratımız Cemil Yatkın Bey. Cenabı hak 30 sene sonra yollarımızı bu projede kesiştirdi. Nedir bu bahtiyarlık derseniz? Arif Gülten Hocamız ve Kemal Şener Hocamız bizim talebe demeyelim derslerine girdik ama talebelerimiz oldu kendileri. Cemil Yatkın Bey de aynı şekilde. Cenabı hak yolarımızı bu hayırlı çalıştırmada buluşturmuş oldu. Huzurlarınızda bu projeye emeği geçen bütün kardeşlerimi canı gönülden tebrik ediyorum” dedi.

‘BİLİMSEL ETKİNLİKLERİN YANINDA OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ’

İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Sabuncu ise, “Katılarak projelerini sunan, kendilerini bu yarışa dahil eden bütün öğrencilerimizi tebrik ediyorum. Gerçekten bir kısmını gezdik. Hepsi birbirinden değerli ve geliştirilebilir projeler. Emek sarf etmişler, düşüne bilmişler. Ağırlıkla yapay zekadan mükemmel zekaya doğru, teknolojiyi geliştirmeye çalışıyorlar. Bununla da büyük başarı elde edeceklerini düşünüyoruz. Biz kurumsal olarak bu arkadaşlarımızın bu bilimsel etkinliklerin yanında olmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Konuşmaların ardından ‘Yapay zeka temelli katı atık ayrıştırma makinesi’ adlı projesiyle yarışmada birinci olan Fırat Üniversitesi Teknoloji Fakültesi öğrencileri Engin Ülger ve Yunus Emre Aydın’a ödülleri verildi.

Dereceye giren diğer yarışmacılar ise şöyle:

İkinci, KM-BOX projesiyle Teknoloji Fakültesi öğrencisi Kemal Bayram

Üçüncü, MYO-Elektiriksel sinyaller ile insansız kara aracının uzaktan kontrolü projesiyle Osman Kalkman-Özgür Nazlı

Dördüncü, Üst ekstremite bir dış iskelet robotunun mimusensorlar vasıtası ile bilişsel etkileşim ağı tasarımı projesiyle Hakan Durmuş, Sait Müftü, Şakir Furkan Yöndem.