BURS BAŞVURUSU YAP
Adres: Atatürk Mah. Sütçü İmam Cad. No :41 Ümraniye / İstanbul Telefon: 444 98 82

‘’GENÇ NESİLLER YARIŞIYOR’’ PROJE YARIŞMASI ÖDÜL TÖRENİ

Haberler

UŞAK ÜNİVERSİTESİ ÜNİVERSİTESİ-BİREVİM-HEFİAD

Uşak Üniversitesinde Genç Nesiller Projeleriyle Yarıştı

“Genç Nesiller Yarışıyor” proje yarışmasında finale kalan projelerin poster sunumu ve dereceye girenlere ödül töreni Uşak Üniversitesinde gerçekleşti.

Uşak Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi (UTTO) tarafından ve Birevim ile Helal Finans Araştırmaları Derneği (HEFİAD) işbirliğinde “Genç Nesiller Yarışıyor” proje yarışması düzenlendi.

Finale kalan 21 projenin poster sunumları ve ödül töreni Uşak Üniversitesi Recep Tayyip Erdoğan Kongre ve Kültür Merkezinde, Rektör Prof. Dr. Ekrem Savaş, Vali Yardımcısı Eyüp Fırat, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Murat Mustafa Öntuğ ile Prof. Dr. Kenan Taş, Uşak Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Hakan Topaç, HEFİAD ve Birevim’i temsilen Yönetim Kurulu Üyesi Mücahit Karabalık, Zafer Teknopark Genel Müdürü Prof. Dr. Tuğrul Kandemir, Zafer Teknopark Genel Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Hakan Boz, Zafer Kalkınma Ajansı Uşak Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Mehmet Tekeli, UTTO Koordinatörü Öğretim Görevlisi Dr. Atike İnce Yardımcı ve UTTO ekibi, akademisyenler ve öğrencilerin katılımıyla gerçekleşti.

Proje tabanlı öğrenme yöntemiyle öğrencilerin problem çözme tekniklerini bilimsel yöntemin aşamalarını öğrenip geliştirilmelerini sağlamak ve gençlerin kendilerine olan güvenini, sorunlara çözüm üretme potansiyellerini arttırmak, farklı konulara, yeni alanlara ilgi duymalarını sağlamak, bilimsel çalışma alışkanlığı kazandırmak ve aynı zamanda bilim insanlarının çaba ve çalışmalarının değerini ve güçlüğünü anlamalarını sağlamak amacıyla düzenlenen ‘Genç Nesiller Yarışıyor’ proje yarışmasında finale kalan 21 projenin tanıtım stantlarını gezen jüri üyeleri ve katılımcılar projeler hakkında bilgi aldı.

Jüri değerlendirmesinin ardından dereceye giren projelere ödülleri takdim edildi.

Rektör Savaş ödül töreninde yaptığı konuşmada proje çalışmalarının önemine değinerek, bilime ve topluma katkısı olan gençler yetiştirmenin üniversitelerin ve akademisyenlerin temel sorumluluklarından olduğuna dikkat çekti. Dijitalleşmenin, otomasyonun ve endüstri 4.0’ın öne çıktığı çağımızda, inovasyon kültürünün, girişimciliğin ve teknolojinin öğrencilere aşılanmasına bu tarz etkinliklerin katkısı büyük olduğunun altını çizen Prof. Dr. Savaş, “Uşak Üniversitesi olarak TEKNOFEST’e katılan öğrenci gruplarımız, TÜBİTAK 2209 Öğrenci araştırma projelerine başvuran ve kabul alan öğrenci sayılarımız da her yıl artmaktadır. Öğrencilerimizi teşvik etmek için proje yazım eğitimlerimiz, yönlendirmelerimiz de Teknoloji Transfer Ofisimiz tarafından sürekli gerçekleştirilmeye devam ediyor, öğrencilerimizin proje çalışmaları ile birebir ilgileniyoruz. Uşak Üniversitesi olarak, gelenekselleştirmeyi planladığımız bu bölgesel proje yarışmalarının ilimizdeki ve bölgemizdeki girişimcilik ekosistemi adına hayırlı olmasını diliyoruz.  Öğrencilerimizin tasarımları, projeleri bizim gurur kaynağımız. Bugün öğrencilerimizin başlattığı küçük projelerin, küçük girişimlerin bile ilerde ülkemizin araştırma-geliştirme çalışmalarına katkısı olacağına, bununla birlikte katma değeri yüksek ürünlere, hatta uluslararası ortak projelere zemin oluşturacağını inanıyoruz. Proje yarışmamızın gerçekleşmesinde emeği geçen herkese, sponsorlarımıza ve hepsinden önemlisi projesi ile gelen tüm öğrencilerimize gönülden teşekkürlerimi sunuyorum.” şeklinde konuştu.

Vali Yardımcısı Eyüp Fırat, bu tür yarışmaların sadece üniversite için değil ülkemiz için de önemli olduğunu belirterek başta Rektör Prof. Dr. Savaş olmak üzere katkı sağlayan herkese ve projeleriyle yarışmaya katılan öğrencilere teşekkür etti. HEFİAD ve Birevim’i temsilen Yönetim Kurulu Üyesi Mücahit Karabalık ise yaptığı konuşmada gençleri önemsediklerini ve bilimsel faaliyetlere destek olmayı sürdüreceklerini kaydederek başta Rektör Savaş olmak üzere Uşak Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisine ve tüm katılımcılara teşekkür etti.

Programda jüri tarafından yapılan değerlendirmede ödüle layık bulunan projelere ödülleri takdim edildi.