BURS BAŞVURUSU YAP
Adres: Atatürk Mah. Sütçü İmam Cad. No :41 Ümraniye / İstanbul Telefon: 444 98 82

Prof. Dr. Fuat Sezgin anısına yarışma

Haberler

Elazığ’da Prof. Dr. Fuat Sezgin adına düzenlenen yarışmada dereceye girenlere ödülleri verildi.

Nurettin Ardıçoğlu Kültür Merkezinde düzenlenen programda, Prof. Dr. Fuat Sezgin’in anısına Milli Eğitim Müdürlüğü koordinasyonunda BİREVİM ve HEFİAD’ın sponsorluğunda düzenlenen Kompozisyon ve şiir yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri taktim edildi. Ayrıca öğrencilere 2 bin 500 Fuat Sezgin kitabı dağıtıldı.

İl Milli Eğitim Müdürü Feyzi Gürtürk, yaptığı konuşmada, ömrünü İslam bilimine adayan Prof. Dr. Fuat Sezgin anısına yarışma düzenlediklerini söyledi.

Geçen yıl hayatını kaybeden Fuat Sezgin’nin geride unutulmaz büyük çalışmalar bıraktığını kaydeden Gürtürk, bu sebep ile Cumhurbaşkanlığı genelgesi ile 2019 yılının Prof. Dr. Fuat Sezgin yılı olarak ilan edildiğini hatırlattı.

Sezgi’nin yaptığı çalışmaların önemine işaret eden Gürtürk, şunları kaydetti:

“Ömrünün 60 yılının ilime adayan ve 27 dil lisan bilen ve yazdığı eserler ile tarihe ışık tutan sadece ülkemizde değil tüm insanlığa mal olmuş değerli hocamız Prof. Dr. Fuat Sezgin örnek alınacak birisidir. Şahsiyeti, bilgiye olan açlığı ve öğrenme azmi hepimize örnek olmalıdır.”

HEFİAD Başkanı Mehmet Gürdaş ise Prof. Dr. Sezgin’in bilim adamlığı konusundaki kararlı duruşuna yakinen şahit olduğunu vurgulayarak, “Hocamız aynı zaman da ülkesine ve milletine derin bir muhabbetle bağlıydı. Bu sebeple ömrünün son yıllarında eserlerini kitaplarını tüm birikimlerini ülkemize kazandırmanın milletimizin istifasına sunmanın gayreti içerisinde olmuşlardır. Fuat Sezgin hocamızın Bitlis’te başlayıp, İstanbul’da süren ardından Almanya’ya uzanan ve yeniden İstanbul’da nihayete eren 94 yıllık hayatının her safhası paha biçilmez derslerle doludur.” dedi.

BEKA Derneği Genel Başkanı Mustafa Alpay’da katkılarından dolayı Birevim Yönetim Kurulu Başkanı Murat Çiftçi’ye teşekkür ederek, “Eğitim gençlik ve spor çok önemli. Ben Elazığlıyım, Elazığ çocuğuyum Elazığ’ın gençliğine hizmet etmek için elimi taşın altına koymaktan geri kalmadım. İl Milli Eğitim Müdürümüze çok teşekkür ediyorum. Türkiye’nin en çalışkan en mütevazi il müdürü bizim il milli eğitim müdürümüz.” şeklinde konuştu.

Birevim İcra Kurulu Üyesi Mücahit Karabalık konuşmasında, sosyal sorumluluk projeleri kapsamında Birevim olarak eğitim faaliyetlerine imkanları ölçüsünde destek vermeye çalıştıklarını kaydetti.